След дълго пребиване в чужбина отивате в общината за да платите дължимите местни данъци, тогава при проверка се оказва, че дължите данък за вашия отдавна спрян автомобил, който е забравен в задния ви двор или гние кротко на някоя улица…, а вие си мислехте, че отдавна сте приключили с него и вече нищо не дължите?
Или пък друг случай, един ден просто ЧСИ ви праща покана за доброволно изпълнение и тогава разбирате, че все пак сте длъжници на държавата и то с основание…
Вие си мислите, но Законът за местните данъци и такси, казва друго, че дължите данък, при спрян автомобил.
Тук хората масово грешат – има разлика между спиране от движение и прекратяване на регистрация. Ако сте предали МПС -то за разкомплектоване, ако е унищожено при природно бедствие или е продадено и регистрирано в чужда държава и т.н., тогава вече имаме прекратяване на регистрацията. За превозните средства, на които е прекратена регистрацията, данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение. За излезлите от употреба моторни превозни средства, за които в нормативен акт е предвидено задължение за предаване за разкомплектуване, данък не се дължи след прекратяване на регистрацията им за движение и представяне на удостоверение за предаване за разкомплектуване.
За спряно от движение МПС, данъци се дължат.Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.
Какво може да направим, за да спестим поне част от дължимата сума?
- Ако имаме основание да се позовем на изтекла погасителна давност.
Чл. 171. (1) ДОПК Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
Доколкото вземането за данък МПС е публично вземане, събирането му става по ДОПК. Това означава,че давността изтича в началото на следващата календарна година, след годината, в която са изтекли пълните пет години от възникването на задължението (защото започва да тече на 01.01. следващата година на основание чл.171,ал.1 от ДОПК*). А абсолютната погасителна давност независимо от спирането и прекъсването е 10 г.
Трябва да подадете заявление в отдел “Местни данъци и такси”, с което да искате заличаване на дължими данъци, поради изтекла погасителна давност. Посочвате периода, за който са начислени данъците и за който период искате заличаване.
!!! Ако сте получили наследство, знайте че като наследници на починалите ваши родственици, освен техните права, върху вас преминават и техните задължения, включително и данъчни такива.
2. Да прекратим регистрацията и да го предадем за бракуване, разкомплектоване, ако автомобилът вече не става за нищо.
3.Няма пречка да се сключват сделки с временно спряно от движение МПС. Задължително условие обаче е дължимите данъци да бъдат платени.
- по искане на собственика.
- нарушение по ЗДвП, няма задължителна застраховка“Гражданска отговорност“е със снети шумозаглушители; не е заплатена винетна такса или пък има залепен невалиден винетен стикер на предното стъкло.
- писмено заявление;
- молба, в която се посочват причините за спиране на превозното средство от движение;
- част втора на свидетелството за регистрация на превозното средство;
- документ за самоличност – за физическите лица; единен идентификационен код – за стопанските субекти, а за тези, които не притежават ЕИК – документ за създаване и за код БУЛСТАТ.
!!! Може да си издаде и разрешение за временно движение на МПС (със срок на валидност до 30 дни) от Органите на “Пътна полиция”, в случаите когато пускат спряно от движение превозно средство за временно движение по пътищата.
От автора: Незнанието на закона, не изключва вашите граждански задължения, колкото и несправедливи да са те, според нас и вас.
Светлана Димитрова,
rabotatami.bg
снимка: Wikipedia