Швейцария – Алпи, богатство, референдуми, спокойствие, неутралитет, ски, шоколад, часовници, добро образование, банки, Женева, Лозана, Берн, Цюрих…
А някога, в началото на ХХ век на България също са казвали Швейцария на Балканите, и оттогава може би винаги си мечтаем да може да се сравняваме с алпийската страна.
Швейцария, официално Швейцарска конфедерация, е вътрешноконтинентална конфедерация от двадесет и шест кантона в Централна Европа. Населението на страната е около 8 милиона души, като се състои от три основни етнолингвистични групи – немска, френска и италианска – и малък процент ретороманско говорещо население. Имигрантите наброяват около 2 милиона.
Швейцария е една от страните с най-висок стандарт в Европа след Норвегия и Исландия, а икономиката на й една от най-развитите в света, като швейцарският франк е една от най-силните световни валути и има най-нисък процент на инфлация.
Успехът на страната се дължи на редица фактори: позицията на традиционен неутралитет, която Швейцария поддържа през различните войни, икономическата и политическа стабилност, устойчивостта на швейцарския франк, прословутата система за запазване на банкова тайна, създадена със закон от 1934 г. и др.
Дори в условията на финансова криза, безработицата в страната остава по-ниска от тази в останалите европейски държави – под 4%.
Страната има добре развит промишлен сектор и компании с обширна дейност по целия свят, като Nestlé, Omega и Davidoff и др.,а също и развито земеделие и животновъдство, които се субсидират от държавата. Така се стимулира вътрешното производство, дори да няма гаранция, че консумацията ще бъде осъществена вътре в страната.
Работа за българи в Швейцария – възможности и изисквания
Това е страна, която предлага много възможности за отлично професионално развитие. Но за да получавате високо възнаграждение ви трябва и висока професионална квалификация. Има и още бариери, които стоят пред вас.
До 31 май 2018 г. се въвежда годишна квота от 996 разрешителни тип „В“ общо за България и за Румъния за лица, които искат да извършват трудова дейност на територията на Конфедерация Швейцария.
През този период българските граждани ще продължат да могат свободно да влизат, да се установяват и да работят на територията на Конфедерация Швейцария на основата на Споразумението за свободно движение (FMOPA).
За да работят в Швейцария българските граждани трябва да получат разрешение за работа. За получаването на разрешението е необходимо представянето на заявление от работодател в Швейцария, който трябва да докаже, че не е намерил местен работник . Броят на разрешенията за работа също е ограничен с квоти.
Търсят се работници в селското стопанство, в строителството и хигиенисти. Заплатите са между 4000 и 6000 франка, като повечето работодатели предлагат квартира и храна.Подобни условия се предлагат и за детегледачки, като повечето семейства обещават 120 часа годишно уроци по немски или френски, както и 20 дни платен годишен отпуск.Машиностроенето е най-важния отрасъл на промишлеността, така че ако имате инженерно образование не е изключено да намерите добро развитие и там.
Банковата система заема най-голям дял в сектора на услугите. Швейцария е един от водещите финансови центрове в света. Под контрола на швейцарските банки се намират огромни капитали.Трябва да имате добро икономическо образование и да знаете някои от местните езици и английски език задължително,, за да започнете работа в банковия сектор.
Възможностите Ви за работа в Швейцария се увеличават с това, че в страната има няколко официални езика.
Трябва, разбира се, да имате набор от стандартните документи за кандидатстване за работа в чужбина, преведени на някой от официалните за Швейцария езици – немски, френски, италиански и реторомански.
Регистрация, когато пристигнете на работа…
При започване на работа в Швейцария с продължителност до 3 месеца в една календарна година, българските граждани не се нуждаят от получаване на разрешение за пребиваване. Необходимо е обаче да бъдат регистрирани от своя работодател по електронен път.
Заетите лица, самостоятелно заетите лица със седалище в държава-член на ЕС-27 или ЕСТА, както и лица, командировани в следните браншове: строителство и довършителни работи; градинарство и озеленяване; хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг, промишлено и битово почистване, сектор услуги за охрана и сигурност, пътуваща търговия (изключение: цирковите артисти и пазарни търговци трябва да подават формуляр за уведомление след деветия ден от работа) следва да бъдат регистрирани от първия ден на заетостта им . Всички останали са освободени от задължението за регистрация при заетост с продължителност, по-малка от 8 дни.
Търсене на работа в Швейцария
Социална сигурност и здравеопазване
Швейцария далеч не е най-социалната държава в Европа, даже напротив.
Социалните осигуровки включват: осигуряване за болест, професионално заболяване, злополука, старост, смърт и инвалидност, безработица, временна нетрудоспособност. Тези осигуровки се удържат от брутното възнаграждение.
В Швейцария отпуската по майчинство е 16 седмици и започва от деня на раждането, т.е. в общия случай си работиш до последно. Логиката е, че отпуската трябва да се фиксира към сигурно събитие (датата на раждане) и нужда (16 седмици без работа, 8 от които са платени 100%, а останалите – 80%). Презумпцията е, че ще си работоспособна до последния ден и че не държавата, а само ти и лекарят ти могат да преценят ако имаш нужда от допълнителни почивни дни.
В Швейцария има универсална здравна система от 1994 година чрез частни застрахователи. Здравеопазването тук е второто най-скъпо в света, след САЩ.
Здравната застраховка не е обвързана със заплатата. Гражданите могат да избират от различни частни планове, а тези, които не могат да си ги позволят кандидатстват за субсидия от държавата.Размерът й варира в зависимост от осигурителната компания, местоживеенето и избрания вид осигуровка.
B cтpaнaтa cъщecтвyвaт мнoгo paзлични видoвe мeдицинcko зacтpaxoвaнe – зa paбoтeщи и нepaбoтeщи гpaждaни, зa инвaлиди, xopa в нaпpeднaлa възpacт, зacтpaxoвaнe зa бpeмeннocт и мaйчинcтвo, cpeщy нeщacтeн cлyчaй в пpoизвoдcтвoтo и в битa и т.н.
Чyждeнцитe, нaмиpaщи ce в cтpaнaтa пoвeчe oт 3 мeceцa ca длъжни дa избиpaт здравна kaca и дa cи нaпpaвят пoлицa зa зaдължитeлнo мeдицинcko зacтpaxoвaнe, kaтo в paмkитe нa тeзи зacтpaxoвaтeлни пoлици ce okaзвaт мeдицинckи ycлyги oт cъщoтo kaчecтвo и в cъщия oбeм, kakтo и нa гpaждaнитe нa cтpaнaтa.
Всички , упражняващи трудова дейност в Швейцария, които още не са достигнали възрастта за пенсиониране се изисква да имат застраховка за безработица. Вноските за осигуровка за безработица се изплащат половината от заетите лица, а другата половина от страна на работодателите.
За пенсионните Ви права в Швейцария и в държави от ЕС/ЕИП/Швейцария повече информация можете да получите тук:http://www.bsv.admin.ch/themen/ueberblick/00009/01325/index.html?lang=de
За информация и справки в Швейцария се обръщайте към контактите за Федералната службa за социално осигуряване в Берн (Bundesamt für Sozialversicherungen).
Образование
Образователната система в Швейцария обхваща 4 нива на обучение: предучилищно, основно образование, средно I, средно II, трета степен на образование –висши училища и обучение за възрастни.Ако детето Ви не говори езика, на който се говори в дадения кантоните можете да го запишете в специален клас за интегриране.
Съществуват държавни и частни училища. Държавните училища имат добра репутация и са безплатни. Посещават ги 95% от децата.Училище се започва на 6 години.Задължителното училищно обучение е 8/9 години – до средно I.
В зависимост от кантона децата имат право на една или 2 години обучение в детска градина преди започване на задължителното училище.
И още полезни контакти:
- www.ansiedlung-schweiz.ch – Информационна платформа за създаване на фирми и установяване в Швейцария;
- http://www.entsendung.ch-официален портал на федералната администрация по въпросите и условията за работа и живот в Швейцария;
Посолство на Република България в Берн, Конфедерация Швейцария
Адрес: Bern 3005, Bernastrasse 02-04
Телефон:
+41 31 351 14 55
+41 31 351 14 56
Факс:+41 31 351 00 64
Дежурни телефони в извънработно време:
+41 798243822
Работно време на Посолството:
По – Пт, 9.00 – 17.30 ч.
Email: Embassy.Bern@mfa.bg
Светлана Димитрова,
rabotatami.bg