І. Работодателят ще търси във вашето мотивационно писмо ясен и добре обоснован отговор на следните въпроси, на които вие трябва да отговорите:
Отговаряте ли и в каква степен на изискванията за даденото работно място – образование, трудов опит и умения.
В каква степен това, което сте работили преди, се доближава до работата, за която кандидатствате.
Дали предварително сте проучили фирмата, в която кандидатствате.
Какво ви привлича в обявената работа – това е личната ви мотивация да кандидатствате точно в тази фирма, за тази позиция.
Желанието ви за развитие.
С какво вие ще допринесете за работата и с какво тя ще спомогне за вашия професионален напредък. ІІ. Когато пишете вашето мотивационно писмо, е добре да се водите по следната схема:
привличате внимание
предизвиквате интерес
обосновавате мотивацията си за работа
насърчавате съответна реакция от страна на работодателя
ІІІ. Преди да започнете да пишете самото мотивационно писмо, е нужно да намерите информация за фирмата, в която кандидатствате. Търсете подробности за:
Дейността, която извършва – сектор, място на пазара, продукти или услуги и т.н.
Ръководство – как и от кого се управлява
Големина на фирмата – брой служители, длъжности
Клиенти
Конкуренти
Такава информация можете да намерите в Интернет страницата на фирмата, от рекламни материали, от познати, които работят в тази област, от конкуренти, от статии в пресата. Бихте могли да се обадите във фирмата и да по-искате техни рекламни брошури или да попитате за Интернет адрес. Когато търсите информация, обърнете внимание на всичко, което би ви послужило да си съставите детайлна представа за фирмата – структурата на управление, финансовите отчети, реализирани проекти и дейности, събития, архив от публикации и др. Добре е да проучите още дали във фирмата, в която кандидатствате за работа, има специален отдел, който се занимава с подбора и наемането на персонал.
то защо, когато съставяте мотивационно писмо, помислете кои са онези три неща, които искате да внушите на работодателя и които той да запомни за вас.
ІV. В практически план, в мотивационното си писмо можете да изберете да упоменете следните неща за вас:
Един акцент за това от кого сте разбрали за вакантната длъжност.
Един акцент какво конкретно в образованието ви ще е полезно за висококачествената ви работа на тази длъжност.
Един акцент от конкретен трудов опит или бивша длъжност, която е сходна с вакантната.
или
Един акцент какво конкретно в образованието ви ще е полезно за висококачествената ви работа на тази длъжност
Два акцента от конкретен трудов опит или бивши длъжности, които са сходни с вакантната
V. Подкрепяйте твърденията си с факти. Не казвайте просто “притежавам отлични търговски умения”, а дайте доказателство за това. Например: “През последните 3 години работих като брокер на недвижими имоти и моите продажби ме поставиха в топ 3 на най-продуктивните брокери в предишната ми компания.”
VI. Използвайте ключовите думи от обявата. Работодателят е мислил при изготвянето на обявата и е вложил в нея някои ключови думи, които изразяват най-важните за него качества и умения, които търси в кандидатите. Използвайте ги във вашия текст и покажете, че отговаряте точно на тях.
VII. В мотивационното ви писмо трябва да се усеща личен стил на изразяване. Опитайте се да направите изложението си оригинално.
VIII. Демонстрирайте увереност и желание за работа.
IX. Оформете мотивационното си писмо добре – с отчетливи параграфи, Красив почерк (ако е на ръка), хубава хартия и т.н.
Прегледайте писмото си за правописни грешки или помолете познат да го провери.
Уверете се, че сте адресирали писмото правилно, че сте изписали вярно името на фирмата и на човека, до когото го адресирате.
Проверете всичко ли сте написали, верни ли са датите.
Уверете се, че сте дали точна информация за обратна връзка с вас.
Вашето мотивационно писмо може да бъде оформено в отделен файл (за предпочитане в PDF формат), може да бъде част от съдържанието на имейла, с който кандидатствате за позицията, или да бъде напечатано на хартия, ако го изпращате по обикновената поща.
Обикновено, стандартните мотивационни писма завършват с нещо от сорта на “Надявам се, че ще ме потърсите, за да разговаряме за моята кандидатура” или “Ще се радвам да се свържете с мен на телефон …. или е-мейл ….”
Бъдете различни! Проявете активност и за разлика от всички останали кандидати, в края на мотивационното си писмо поискайте първи среща.